edifier
28 اسفند 1401 - 20:09

اردبیل با کمبود تخت بیمارستانی مواجه است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: در حال حاضر حدود ۲۴۰۰ تخت بیمارستانی داریم که پایین‌تر از حد استاندارد ۳۷۰۰ تخت است که در این راستا بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی و بیمارستان خیریه نجف‌زاده را برطرف کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، علی محمدیان عصر امروز در جلسه ارائه گزارش فعالیت‌های دانشگاه در سال 1401 و طرح سلامت نوروزی با اشاره به کمبود تخت بیمارستانی در استان، اظهار داشت: در حال حاضر حدود 2400 تخت بیمارستانی داریم که پایین‌تر از حد استاندارد 3700 تخت است که در این راستا بیمارستان 1000 تختخوابی و بیمارستان خیریه نجف‌زاده به عنوان دو پروژه درمانی می‌تواند نیاز استان را در چند سال آینده برطرف کند.

وی افزود: بیمارستان 1000 تختخوابی سه سال قبل کلنگ‌زنی شد، ولی به دلیل مشکل در منابع مالی متوقف مانده بود که با تامین مالی آن از طریق تهاتر نفتی، چند هفته قبل شاهد عملیات اجرایی فاز اول این بیمارستان بودیم.

محمدیان از اضافه شدن 170 تخت به تخت‌های درمانی استان در سال 1401 خبر داد و بیان داشت: علی‌رغم وجود بیمارستان در اکثر شهرهای استان و با توجه به رشد جمعیت و نیاز به تخصص های جدید، افزایش تخت‌های بیمارستانی همچنان احساس می‌شود که امیدواریم با احداث دو بیمارستان 1000 تختخوابی و نجف‌زاده این نیاز برطرف شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به پروژه‌های مهم درمانی افتتاح شده در سال 1401 گفت: افتتاح اولین مرکز ناباروری در پارس آباد، راه اندازی دومین دستگاه آنژیوگرافی پیشرفته و دستگاه سی تی اسکن در بیمارستان امام خمینی(ره) اردبیل از مهمترین این پروژه‌ها است و دستگاه طب هسته‌ای دولتی به‌زودی و بعد از احداث ساختمان، راه‌اندازی خواهد شد.

محمدیان از خرید سه دستگاه MRI خبر داد و بیان کرد: در جهت کاهش نوبت دهی طولانی و کاهش مراجعین از شهرستان‌ها، سه دستگاه MRI خریداری شده که امیدواریم بعد از احداث و تجهیز ساختمان، شاهد افتتاح و راه‌اندازی این دستگاه در شهرستان‌های پارس آباد، مشگین‌شهر و بیمارستان فاطمی اردبیل در سال آینده باشیم.

وی راه اندازی نسخ الکترونیکی، طرح دارویاری و کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان را از دیگر برنامه ها و شاخص های مهم دانشگاه در سال 1401 عنوان کرد و افزود: در سال‌های گذشته اردبیل در شاخص مرگ و میر نوزادان دارای رتبه مطلوبی نبود که با تلاش های کارکنان دانشگاه و راه اندازی بخش های ویژه نوزادان از جمله بخش NICU در پارس آباد شاهد افزایش شاخص مرگ و میر نوزادان هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، خرید 3 دستگاه آمبولانس از طریق موسسات خیریه، بازسازی 12 آمبولانس و توزیع آن در شهرستان ها، ساخت مسکن متخصصین در شهرستان ها، ایجاد مراکز کلینیکی و پاراکلینیکی در شهرستان‌ها و جذب نیروهای تخصصی و فوق تخصصی را از دیگر برنامه های دانشگاه در حوزه درمان عنوان کرد و گفت: 45 نیروی تخصصی و فوق تخصصی در سال 1401 در دانشگاه جذب شدند و در برخی مراکز در نیروی پزشک عمومی مشکل داشتیم که امیدواریم در سال آینده شاهد رفع این مشکل باشیم.

محمدیان با اشاره به طرح سلامت نوروزی گفت: امسال نیز بر طبق سال‌های گذشته، این طرح در حوزه های مختلف بهداشت، درمان، اورژانس و دارو اجرا خواهد شد، بعنوان مثال تاکنون در حوزه بهداشت، بازدیدهای مختلف بهداشتی در سطح استان از یکم اسفندماه انجام شده و امروز هم شاهد معدوم سازی 42 تن مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته بودیم که در طول برگزاری این طرح، کشف و ضبط شدند.

وی ضمن تقدیر از خدمات کارکنان اورژانس به ویژه در چهارشنبه‌سوری و مسمومیت دانش‌آموزان گفت: در طرح سلامت نوروزی، اورژانس 115 استان با 56 پایگاه، 100 آمبولانس، یک بالگرد، دو اتوبوس آمبولانس و 4 موتورلانس فعال خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از فعال‌تر شدن داروخانه های شبانه روزی و داروخانه‌های خاص در این ایام خبر داد و بیان کرد: در طول تعطیلات نوروزی، داروخانه‌های روزانه که در کنار درمانگاه‌ها مستقر هستند نیز می‌توانند فعال باشند.

وی در پایان خواستار رعایت مسائل ایمنی در رانندگی، اشغال نکردن غیرضروری شماره 115 اورژانس و رعایت توصیه‌های بهداشتی به دلیل افزایش محسوس کرونا و همچنین توجه به موازین بهداشتی در آبگرم‌ها و غذاخوری‌ها شد.

انتهای پیام/144/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1100866